Wspólna praca na rzecz zieleni,
konkurencyjna i integracyjna Europa.

O TEX-WATER-REC

Nowoczesne oczyszczanie ścieków za pomocą katalizatora przygotowanego plazmowo do recyklingu ścieków tekstylnych. 

Istotą innowacji w ramach projektu jest opracowanie nowoczesnego, cienkowarstwowego katalizatora na nośniku o wielofunkcyjnym potencjale przemysłowym, umożliwiającym ulepszone oczyszczanie ozonem silnie zanieczyszczonych ścieków tekstylnych.
Główne zagadnienia projektowe to przygotowanie katalitycznej fazy aktywnej na nośnikach strukturalnych metodą zimnej plazmy, badanie jej aktywności w procesie ozonowania na modelu i rzeczywistych ściekach przemysłowych tekstylnych, ocena skuteczności katalizatora w
usuwaniu zanieczyszczeń i toksyczności, ocena możliwość zastosowania przemysłowego dzięki zastosowaniu wielu cykli.

REALIZACJA – KAMIENIE MILOWE

1. Opracowanie co najmniej dwóch typów katalizatorów wytwarzanych w aktywnej plazmie.

2. Opracowanie nowatorskiego ozonowania katalitycznego do rzeczywistego oczyszczania ścieków tekstylnych, skutkującego co najmniej o 20% większym usuwaniem PHC w porównaniu do tradycyjnego ozonowania.

3. Jedna nowa technologia przygotowana do przyszłego wdrożenia przemysłowego poprzez zwiększenie skali i walidację procesu.

PROJECT TEAM

dr Lucyna Bilińska – Główny wykonawca projektu Tex-Water-Rec. Specjalista w zakresie oczyszczania ścieków przemysłowych i wdrożeń przemysłowych, inżynier tekstylny w zakresie chemicznej obróbki tekstyliów, lider zespołu laboratoryjnego.
Od 2020 roku Lucyna jest pracownikiem Politechniki Łódzkiej. Jest także członkiem Katedry Inżynierii Molekularnej na Wydziale Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ na stanowisku adiunkta (adiunkta). Od 2008 roku pracownik Biliński Fabryki Koloru i kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy (od 2014).
Pracuje jako członek zespołu badawczego, kierownik projektu, a także autor, recenzent, redaktor prasy naukowej. Wielokrotnie nagradzany za rozprawę doktorską dotyczącą odbarwiania ścieków tekstylnych w warunkach przemysłowych.

Marta Gmurek dr hab. – specjalista inżynierii chemicznej z elementami inżynierii środowiska. Badacz zajmujący się eliminacją niebezpiecznych zanieczyszczeń ze środowiska wodnego za pomocą procesów fotochemicznych i AOP.
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Inżynierii Molekularnej na Wydziale Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ. Doświadczony operator analiz HPLC, GC i MS, wykwalifikowany specjalista w zakresie oceny toksykologii środowiskowej i genotoksyczności. Wielokrotnie nagradzany, w tym kilku grantów na projekty badawcze, oraz stypendysta Alexander von Humboldt Fellowship.

Dr Maciej Fronczak – specjalista w zakresie zastosowania niskociśnieniowej, nierównowagowej, zimnej plazmy w inżynierii powierzchni, wykonuje charakterystykę fizykochemiczną materiałów, skupiając się na chemii ich powierzchni.
Absolwent nauk chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (doktorat 2019). Adiunkt w Katedrze Inżynierii Molekularnej, Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ (od 2019). Jego badania koncentrują się na nowych materiałach funkcjonalnych stosowanych w adsorpcji i katalizie.

dr Aleksandra Kędzierska-Sar – specjalista w zakresie inżynierii materiałowej, materiałów ceramicznych, cienkich warstw, modyfikacji powierzchni materiałów za pomocą zimnej plazmy.
Adiunkt w Katedrze Inżynierii Molekularnej, Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ (od 2019). Jej głównym obszarem badań jest charakterystyka powierzchni materiałów za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego i spektroskopii rentgenowskiej z dyspersją energii.

Mgr Ryszard Kapica – prowadzi badania z zakresu inżynierii chemicznej ze szczególnym uwzględnieniem inżynierii plazmy nierównowagowej, katalizy materiałów wytwarzanych i modyfikowanych metodami plazmowymi, specjalista inżynierii molekularnej.
Asystent naukowy w Katedrze Inżynierii Molekularnej, Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ. Doświadczony operator technik plazmowych i technologii próżniowych.

mgr Magdalena Bilińska – specjalistka w zakresie materiałoznawstwa, nanotechnologii, modyfikacji powierzchni techniką zimnej plazmy. Absolwent nauk chemicznych na kierunku nanotechnologia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Doktorat student Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Politechniki Łódzkiej.

NEWS

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Realizatorzy i partnerzy projektu

Kontakt:

Politechnika Łódzka Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska

93-005 Łódź, ul. Wólczańska 213
+ 48 42 631-37-00
+ 48 42 631-37-41
fax + 48 42 636-56-63
wipos@info.p.lodz.pl

NORWAY GRANTS:

Fundusze EOG / Fundusze norweskie
Biuro Mechanizmu Finansowego Boulevard du Regent 47-48
1000 Bruksela

www.eeagrants.org
www.norwaygrants.org

NCBR:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

ul. Nowogrodzka 47a
00-695 Warszawa
NIP: 701-007-37-77
Regon: 141032404

ŚLEDŹ PROJEKT:

Lucyna Bilińska
ORCID: 0000-0002-2076-1937
Scopus Author ID: 55584886700

 

Program badań stosowanych realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021;
Prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.