Wspólna praca na rzecz zieleni,
konkurencyjna i integracyjna Europa.

O TEX-WATER-REC

Nowoczesne oczyszczanie ścieków za pomocą katalizatora przygotowanego plazmowo do recyklingu ścieków tekstylnych. 

Istotą innowacji w ramach projektu jest opracowanie nowoczesnego, cienkowarstwowego katalizatora na nośniku o wielofunkcyjnym potencjale przemysłowym, umożliwiającym ulepszone oczyszczanie ozonem silnie zanieczyszczonych ścieków tekstylnych.
Główne zagadnienia projektowe to przygotowanie katalitycznej fazy aktywnej na nośnikach strukturalnych metodą zimnej plazmy, badanie jej aktywności w procesie ozonowania na modelu i rzeczywistych ściekach przemysłowych tekstylnych, ocena skuteczności katalizatora w
usuwaniu zanieczyszczeń i toksyczności, ocena możliwość zastosowania przemysłowego dzięki zastosowaniu wielu cykli.

REALIZACJA – KAMIENIE MILOWE

1. Opracowanie co najmniej dwóch typów katalizatorów wytwarzanych w aktywnej plazmie.

2. Opracowanie nowatorskiego ozonowania katalitycznego do rzeczywistego oczyszczania ścieków tekstylnych, skutkującego co najmniej o 20% większym usuwaniem PHC w porównaniu do tradycyjnego ozonowania.

3. Jedna nowa technologia przygotowana do przyszłego wdrożenia przemysłowego poprzez zwiększenie skali i walidację procesu.

PROJECT TEAM

dr Lucyna Bilińska – Główny wykonawca projektu Tex-Water-Rec. Specjalista w zakresie oczyszczania ścieków przemysłowych i wdrożeń przemysłowych, inżynier tekstylny w zakresie chemicznej obróbki tekstyliów, lider zespołu laboratoryjnego.
Od 2020 roku Lucyna jest pracownikiem Politechniki Łódzkiej. Jest także członkiem Katedry Inżynierii Molekularnej na Wydziale Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ na stanowisku adiunkta (adiunkta). Od 2008 roku pracownik Biliński Fabryki Koloru i kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy (od 2014).
Pracuje jako członek zespołu badawczego, kierownik projektu, a także autor, recenzent, redaktor prasy naukowej. Wielokrotnie nagradzany za rozprawę doktorską dotyczącą odbarwiania ścieków tekstylnych w warunkach przemysłowych.

Marta Gmurek dr hab. – specjalista inżynierii chemicznej z elementami inżynierii środowiska. Badacz zajmujący się eliminacją niebezpiecznych zanieczyszczeń ze środowiska wodnego za pomocą procesów fotochemicznych i AOP.
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Inżynierii Molekularnej na Wydziale Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ. Doświadczony operator analiz HPLC, GC i MS, wykwalifikowany specjalista w zakresie oceny toksykologii środowiskowej i genotoksyczności. Wielokrotnie nagradzany, w tym kilku grantów na projekty badawcze, oraz stypendysta Alexander von Humboldt Fellowship.

Dr Maciej Fronczak – specjalista w zakresie zastosowania niskociśnieniowej, nierównowagowej, zimnej plazmy w inżynierii powierzchni, wykonuje charakterystykę fizykochemiczną materiałów, skupiając się na chemii ich powierzchni.
Absolwent nauk chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (doktorat 2019). Adiunkt w Katedrze Inżynierii Molekularnej, Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ (od 2019). Jego badania koncentrują się na nowych materiałach funkcjonalnych stosowanych w adsorpcji i katalizie.

dr Aleksandra Kędzierska-Sar – specjalista w zakresie inżynierii materiałowej, materiałów ceramicznych, cienkich warstw, modyfikacji powierzchni materiałów za pomocą zimnej plazmy.
Adiunkt w Katedrze Inżynierii Molekularnej, Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ (od 2019). Jej głównym obszarem badań jest charakterystyka powierzchni materiałów za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego i spektroskopii rentgenowskiej z dyspersją energii.

Mgr Ryszard Kapica – prowadzi badania z zakresu inżynierii chemicznej ze szczególnym uwzględnieniem inżynierii plazmy nierównowagowej, katalizy materiałów wytwarzanych i modyfikowanych metodami plazmowymi, specjalista inżynierii molekularnej.
Asystent naukowy w Katedrze Inżynierii Molekularnej, Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska PŁ. Doświadczony operator technik plazmowych i technologii próżniowych.

mgr Magdalena Bilińska – specjalistka w zakresie materiałoznawstwa, nanotechnologii, modyfikacji powierzchni techniką zimnej plazmy. Absolwent nauk chemicznych na kierunku nanotechnologia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Doktorat student Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Politechniki Łódzkiej.

NEWS

Wniosek o zgłoszenie patentowe

Świat innowacji przemysłowych ma kolejną nowość do odnotowania. Zgłoszono patent dotyczący nowej technologii w dziedzinie oczyszczania wody. Wynalazek, zatytułowany "Kolumna barbotażowa do katalitycznego ozonowania z heterogenicznym katalizatorem cienkowarstwowym,"...

czytaj dalej

Recykling wody receptą na ochronę środowiska

Globalne ocieplenie spowodowane nadmierną emisją CO2, zmiany klimatu, rabunkowa eksploatacja zasobów naturalnych doprowadziły do punktu, w którym przyszłość naszej planety stoi pod znakiem zapytania. Jest bardzo możliwe, że jeżeli teraz nie wprowadzimy znaczących...

czytaj dalej

Tex-Water-Rec na Konferencji EkoBioTex 2021

W dniu 19 października 2021 roku odbyło się pierwsze wystąpienie konferencyjne projektu Tex-Water-Rec na konferencji EkoBioTex, która miała miejsce w formie online. Prezentacja miała charakter posterowy pt. "Katalityczne ozonowanie ścieków włókienniczych:...

czytaj dalej

Realizatorzy i partnerzy projektu

Kontakt:

Politechnika Łódzka Wydział Inżynierii Procesowej i Środowiska

93-005 Łódź, ul. Wólczańska 213
+ 48 42 631-37-00
+ 48 42 631-37-41
fax + 48 42 636-56-63
wipos@info.p.lodz.pl

NORWAY GRANTS:

Fundusze EOG / Fundusze norweskie
Biuro Mechanizmu Finansowego Boulevard du Regent 47-48
1000 Bruksela

www.eeagrants.org
www.norwaygrants.org

NCBR:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

ul. Nowogrodzka 47a
00-695 Warszawa
NIP: 701-007-37-77
Regon: 141032404

ŚLEDŹ PROJEKT:

Lucyna Bilińska
ORCID: 0000-0002-2076-1937
Scopus Author ID: 55584886700

 

Program badań stosowanych realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021;
Prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.